menu Home chevron_right
MakedonijaPRODUKCIJA MOSTRadio Most-Радио МостНовости-Novosti

Бреговиќ: Бијело дугме за Тито свиреше само пет секунди

Radio Most | March 24, 2022

Фронтменот на веројатно најпопуларната југословенска рок група „Бијело дугме“, Горан Бреговиќ, во една прилика зборуваше околу политизацијата на музиката и опиша како изгледал настапот на „Бијело дугме“ пред претседателот на СФРЈ, Јосип Броз Тито.

За време на постоењето на Југославија, бендот „Бијело дугме“ имал репутација дека е државен проект, односно дека е бенд кој наводно ќе „прикрива“ дека постои цензура и ќе служи како помало зло за општествениот поредок.

Осврнувајќи се на ваквите тврдења, Бреговиќ го опиша настапот на „дугме“ за Тито.

А тоа дека Бијело дугме беше државен проект? Се сеќавам кога нè поканија да свириме за Тито на Нова година. Некои од внуците на Тито пееле: „Tako ti je, mala moja, kad ljubi Bosanac“, па го донесоа бендот што ја пее таа песна затоа што сфатиле дека другар Тито сака да го слушне токму тоа.

– Но, како што Тито си ги покри ушите по пет секунди од нашата свирка, тие нè симнаа од бината по околу осум секунди. Така да како државен проект, свирев најмногу десет секунди, изјави Бреговиќ во интервју за „Nedeljnik“.

За истиот настан, своевремено има зборувано и Тереза ​​Кесовија, која вели дека тие всушност не биле избркани, туку Тито бил тој што не можел да ги слуша, па ја напуштил просторијата во обид да си ги спаси ушите.

Written by Radio Most

Comments

This post currently has no comments.

Leave a Reply


This area can contain widgets, menus, shortcodes and custom content. You can manage it from the Customizer, in the Second layer section.

 

 

 

Newsletter

 • cover play_circle_filled

  RADIO MOST UŽIVO
  RADIO MOST-SVI SMO RAZLIČITI ALI DIJELIMO ISTE VRIJEDNOSTI

 • cover play_circle_filled

  RADIO MOST – MIX RADIO
  MIX RADIO MOST

 • cover play_circle_filled

  BLUES BRIDGE
  BLUES BRIDGE

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play