menu Home chevron_right
Најави-Najave

ПРИЗНАНИЕ „МОСТ НА БАЛКАНОТ“ на заслужни поединци за 2021

Radio Most | December 30, 2021

Редакцијата на Радио МОСТ одлучи да додели годишна награда наречена „МОСТ НА БАЛКАНОТ“ на заслужни поединци кои со својата работа, карактер и дело придонесуваат или придонеле за единството на различностите преку почитување на мултиетничноста и мултикултурализмот и човековите права.

Годинава, како поддршка на проектот ОТВОРЕН БАЛКАН, ќе бидат доделени награди за граѓаните на Србија, Северна Македонија и Албанија, а една ќе и припадне и на БиХ.

Наградата се доделува на заслужни поединци од областа на политиката, науката, културата и уметноста. Со внимателна селекција редакцијата на Радио МОСТ се одлучи за следната листа на добитници на оваа награда, која сега се доделува за прв пат:

СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

Наташа Сарџоска (Скопје, 1979), поетеса, писателка, есеист, литературен преведувач, толкувач (FR, IT, ES, EN, PT, CA), антрополог, живеела во многу европски градови, вклучувајќи ги Милано, Лисабон, Париз, Брисел, Штутгарт. Докторирала антропологија на Универзитетот Еберхард Карлс во Тибинген, Сорбона Нувел во Париз и Универзитетот во Бергамо. Таа е вонреден истражувач во Центарот за напредни студии во Југоисточна Европа во Риека, Хрватска. Автор е мљ поетски книги Сина соба, Кожа, Ме влече за невидливата жица, Жива вода, Лозата, Есеи, Колумни, Кратки романи и раскази. Објавувала поетски книги во САД, Италија и Косово, а нејзините песни се преведени на повеќе од 15 јазици во различни меѓународни антологии и книжевни критики. Има преведено повеќе од 100 автори од италијански, француски, португалски, каталонски и шпански, меѓу кои: Пазолини, Сарамаго, Карнерио, Монтале, Бојунга, Маргарит, Сангвинети и други. Добитничка е на наградата на италијанското Министерство за надворешни работи за најдобар превод на книгата Пинокио ​​на Карло Колоди и на специјалната награда „Дон Луиџи де Лиегро“ за заслуги и поезија на италијански јазик. Била учесник на школата за книжевен превод во институтот Рамон Лул во Барселона и на книжевна школа Ридонг Балканс во Тирана.

Сани Саиди, директор на Вардар филм Скопје

Сани Саиди покрена иницијатива Вардар филм да го обнови својот рејтинг по 25 години и успеа за шест месеци да го реновира просторот и киносалата, да обнови и потпише нови договори, како и да започне со дигитализирање на филмовите од културното наследство на Вардар филм. Вардар филм оваа година одбележува и 75 години постоење.

Дејан Азески е македонски историчар, новинар и публицист. Тој е повеќегодишен редовен соработник на неделникот „Фокус“ ​​од Скопје, а соработувал и со најпознатите регионални дневни весници како „Политика“ од Белград, „Ослобоѓење Сараево“, „Нова Македонија“ и други. Во текот на својата кариера, Азески остварил серија интервјуа со шефови на држави и влади низ сите држави на поранешна Југославија и добитник е на неколку новинарски награди. Тој е ко-основач на првиот регионален Подкаст канал (Подкаст Југославија). Автор е на пет книги од областа на историјата и носител на две магистерски титули. Моментално работи на докторска теза на Катедрата за Комуникација на Универзитетот во Белград. Член е на меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии ИФИМЕС од Љубљана.

СРБИЈА

-Александар Вучиќ, претседател на Република Србија, иницијатор на идејата за ОТВОРЕН БАЛКАН и лидер кој работи на зближување на сите народи и држави на Балканот заради мирна и просперитетна иднина.


Фото: Претседателство на Србија

Академик Муамер Зукорлиќ – ПОСТУМНО
Претседател на Партијата за правда и помирување, потпретседател на Народното собрание на Република Србија. Теолог, политичар и хуманист кој се залагаше за помирување меѓу народите на Балканот и за човекови права.

Радио Мост, водејќи се од идејата дека различноста води до единство и дека богатството што го сочинува мозаикот на различни култури, народи и земји, со кои Балканот може да се гордее, е основата врз која треба да се градат мостови на дијалог и разбирање. Добитниците на наградата секако заслужија да бидат наречени камен-темелник на Мостот што ќе го поврзе Балканот со подобра иднина базирана на почит кон сите.

-Владимир Угриновиќ, претседател на Движењето на Власите на Србија за неговиот придонес во подобрувањето на односите на влашката национална заедница со другите заедници во Србија.

-Мирјана Прљевиќ, светски познат и признат експерт за стратешко позиционирање. Деловниот роман „Новиот алгоритам на Србија“, чиј коавтор е таа, претставува голем потфат и дело што ја одбележа 2021 година.

Мирјана Прљевиќ е светски познат консултант со над 25 години искуство во стратешко позиционирање во областа на претприемништвото и деловната интелигенција. Прљевиќ живее и работи на релација Белград-Париз. Основач, сопственик и директор е на SQUARE COMPASS CONSULTING, компанија основана во 1993 година во Белград, која денеска работи на четири континенти.

Нејзината книга „Стратегија за позиционирање како клуч за успех“ е објавена на седум јазици. Автор е на десетици стручни текстови и анализи од областа на стратешкото позиционирање на држави, градови и организации, енергетска ефикасност, одржлив развој, бизнис дијагностика, младинско претприемништво и старт-ап компании.

Таа е и автор на трилогија инспирирана од ликот и делото на Никола Тесла: Академија на мали генијалци TESLA GENIUS®, TESLIANUM® Алманах и T²: TESLA SQUARE® кои се продаваат низ целиот свет
Таа била гостин-предавач на неколку универзитети ширум светот: Универзитетот Харвард, Лондонската трговска школа, BIMBA-Peking International MBA, Antai College Шангај Џиао Тонг Универзитетот, Московската виша школа за економија, Science Po Paris-Dijon.

-Видан Папиќ е добитник на над 55 значајни награди од областа на уметноста во земјата и странство, како што се: златната значка на културно-образовната заедници на република Србија, Белград, 1998 година и златна значка на Универзитет во Крагуевац, 2001 година, а особено
ја нагласува наградата за животно дело Свети Сава – 2017 година.
Папиќ придонесе за формирање на имиџот на преку 200 големи луѓе
институција и компанија, со изработка на симболи, логоа, знаци и
мултимедија во графички дизајн, соработувал и соработува со многумина институции од областа на литературата, уметноста и културата. Тој е член на ULUS и ULUPUDS. Учесник е на над 30 ликовни колонии и
симпозиум од областа на уметноста и уметничката култура.

-Стефан Тич-ми (Митиќ) е роден на 19 јануари 1992 година во Лесковац. Стефан на пошироката јавност и е познат како првиот човек кој преведува поезија на знаковен јазик, адаптиран за глуви и наглуви лица, благодарение на прекрасните луѓе од Здружението на глуви и наглуви од Ниш. Стефан зад себе ја има книгата „U’vatile me lutke“ (АРТЕ, 2015), а пред себе има неколку необјавени ракописи. Стефан дипломирал на Факултетот за спорт и физичка култура во Ниш. Велат најдобриот ДИФовец меѓу поетите и најдобриот поет меѓу ДИФовците. Стефан е претседател на Клубот на млади „Анчики – ОКАН“, непрофитна организација во селото Анчики, каде заедно со своите пријатели пропаднатата куќа ја претворија во мала бесплатна библиотека со повеќе од 5.000 книги, што ги направи нив ХЕРОИ НА НЕДЕЛАТА според новинарката Оливера Ковачевиќ од РТС. Тие се добитници и на награди за ентузијазам и голем придонес во културата на Фондацијата „Тања Петровиќ“.

-Милош Чириќ, началник на Јабланичкиот округ во Република Србија за поврзување на општините од округот Јабланица со градовите и општините во Северна Македонија и Република Албанија во областа на културната и економската соработка.

АЛБАНИЈА

-Зеф Бушати, дипломат и политичар кој со неговата работа допринесува за приближување на балканските народи. Тој оваа пракса ја практикува низ неговата долга кариера како амбасадор на Албанија во Светата столица и УНЕСКО, како и хуманитарната работа во различни здруженија.

-Фатјон Софта, безбедносен аналитичар и претседател на невладината организација Слободни професионалци за Албанија, е активист кој ги зближува албанските професионалци со своите партнери во северна Македонија и Србија.

-Шефки Хиса е албански писател и новинар кој ја предводи Дипломатската мисија за мир и просперитет, организација која две децении се залага за мир и просперитет на Балканот.

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

-Милорад Додик, лидер кој се обидува да ја зачува БиХ, борејќи се за правата не само на Република Српска, туку и на другите два конститутивни народи во БиХ.

Овие 14 награди со плакети ќе бидат доделени на церемонијата НАЈБАЛКАН, што следната година ќе се одржи во еден од трите центри на Отворен Балкан, се вели во соопштението на Првото балканско повеќејазично и мултикултурно радио, Радио Мост од Скопје.

Written by Radio Most

Comments

This post currently has no comments.

Leave a Reply


This area can contain widgets, menus, shortcodes and custom content. You can manage it from the Customizer, in the Second layer section.

 

 

 

Newsletter

 • cover play_circle_filled

  RADIO MOST UŽIVO
  RADIO MOST-SVI SMO RAZLIČITI ALI DIJELIMO ISTE VRIJEDNOSTI

 • cover play_circle_filled

  RADIO MOST – MIX RADIO
  MIX RADIO MOST

 • cover play_circle_filled

  BLUES BRIDGE
  BLUES BRIDGE

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play