menu Home chevron_right
Новости-Novosti

Македонија: Нова влада, нов премиер, нови министри

Radio Most | January 17, 2022

Во новата македонска влада на чело со премиерот Димитар Ковачевски има девет нови имиња, додека 11 беа дел од владата на Зоран Заев, во која Ковачевски беше заменик министер за финансии.

Nord-Mazedonien Skopje | Neue Regierung

Македонското Собрание дозна синоќа ја избра новата влада на чело со Димитар Ковачевски, лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ). За гласаа 62 пратеници од парламентарното мнозинство во Собранието, а против беа 46 пратеници на опозициските партии

Новата влада на Ковачевски, во која главни коалициски партнери и натаму се СДСМ и ДУИ, ќе ја наследи владата на Зоран Заев, кој во декември минатата година поднесе оставка.

Во владата на Димитар Ковачевски има девет нови имиња, додека 11 беа дел од владата на Зоран Заев, во која Ковачевски беше заменик министер за финансии. Коалицијата „Можеме“ на СДСМ има 11 министри, ДУИ на Али Ахмети шест и тројца  од новиот коалициски партнер -Алтернатива на Африм Гаши.

 

Министри без ресор се поранешниот вицепремиер за економски прашања Фатмир Битичи и поранешниот министер за правда Бојан Маричиќ, а нови се Славица Грковска и Џемаил Чупи.

Ковачевски најави дека неговата влада ќе се посвети на економијата, енергетскиот развој и зголемувањето на вработеноста, и на напорите за почеток на пристапните преговори со ЕУ.

Тој додаде дека очекува опозицијата да биде конструктивна и да соработува со владејачката коалиција во интерес да се носат најдобри одлуки за државата и граѓаните.

Б.Ј.А, Агенције

Written by Radio Most

Comments

This post currently has no comments.

Leave a Reply


This area can contain widgets, menus, shortcodes and custom content. You can manage it from the Customizer, in the Second layer section.

 

 

 

Newsletter

 • cover play_circle_filled

  RADIO MOST UŽIVO
  RADIO MOST-SVI SMO RAZLIČITI ALI DIJELIMO ISTE VRIJEDNOSTI

 • cover play_circle_filled

  RADIO MOST – MIX RADIO
  MIX RADIO MOST

 • cover play_circle_filled

  BLUES BRIDGE
  BLUES BRIDGE

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play