menu Home chevron_right
Radio Most-Радио МостНовости-Novosti

Ремзи: Пандемијата ги исчисти улиците од лошите ресторани, а гостите станаа помудри

Radio Most | March 23, 2022

Еден од најпознатите светски готвачи, Гордон Ремзи во неодамнешното интервју за „Radio Times“ зборуваше за пандемијата на коронавирусот и за последиците со кои се соочи угостителството во последните две години.

Иако изминатите две години беа „погубни“ за сите кои работат во угостителството, се покажа дека тоа во исто време беше добра можност да се „исчистат сите лоши ресторани“, пренесува „The Guardian“.

Покрај независните компании, стотици синџири ресторани засекогаш ги затворија своите подружници. Здружението за угостителство во Велика Британија соопшти дека речиси 700.000 работни места се загрозени во екот на пандемијата во земјата, односно, комбинација на губење на работа и неисполнети работни места поради отсуство на туристи.

Промовирајќи го своето ново шоу на „BBC One“, „Future Food Stars“ во кое 12 претприемачи кои се занимаваат со храна и пијалаци се натпреваруваат за да влезат во бизнис релација со Ремзи, тој рече дека пандемијата ги научила сите во индустријата да ги подигнат услугите во нивните ресторани на едно ново ниво.

„Во последните две години беше поразително, но работите се подобруваат. Мислам дека на сите им е јасно дека сега сите тие „дупки од ресторани“ едноставно исчезнаа и тоа е многу добро“, рече Ремзи, додавајќи дека мислел на сите оние лоши ресторани кои се наоѓале на одлични локации.

Tој не прецизираше на кои угостителски објекти мисли, но посочи дека верува оти сега значително ќе се подобри квалитетот на храната во рестораните.

„И гостите станаа многу помудри во последните две години. Сега тие знаат многу повеќе за храната од кога било досега… на пример, знаат како сами да направат кисело тесто, така што сите во ресторанската индустрија се принудени да ги подигнат своите услуги на повисоко ниво… Пандемијата ја избриша ароганцијата од индустријата“, истакна тој.

Извор: СлободенПечат.мк

Written by Radio Most

Comments

This post currently has no comments.

Leave a Reply


This area can contain widgets, menus, shortcodes and custom content. You can manage it from the Customizer, in the Second layer section.

 

 

 

Newsletter

 • cover play_circle_filled

  RADIO MOST UŽIVO
  RADIO MOST-SVI SMO RAZLIČITI ALI DIJELIMO ISTE VRIJEDNOSTI

 • cover play_circle_filled

  RADIO MOST – MIX RADIO
  MIX RADIO MOST

 • cover play_circle_filled

  BLUES BRIDGE
  BLUES BRIDGE

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play