menu Home chevron_right
MakedonijaRadio Most-Радио МостНовости-Novosti

Агенцијата за филм ќе поддржи 23 фестивали и други филмски манифестации

Radio Most | April 1, 2022

На конкурсот за финансирање на проекти од национален интерес во филмската дејност – организирање на домашни фестивали и други филмски манифестации од меѓународен карактер, од вкупно 35 апликации избрани се 23 фестивали, односно манифестации што ќе бидат поддржани од Агенцијата за филм на Република Северна Македонија, соопшти Агенцијата.

Поддршка од Агенција за филм добија фестивалите: ИФФК „Браќа Манаки”, „Синедејс”, Интернационалниот филмски фестивал ОДА, Филозофскиот филмски фестивал (ФФФ), Државниот филмски фестивал, „Златна рамка”, Џифони, Beach Film Festival, Камера 300, Киненова, Скопје Филм Фестивал, Македокс, Скопје Синема Сити, Галичник Филм Фестивал, Златно тркало, ЕХО ФЕСТИВАЛ на планински филм и други.

„Полека се враќаме на стариот начин на организирање на најголемите настани од филмската индустрија кај нас. Важно е да се врати жарот и кај организаторите, но и кај публиката која буквално е жедна за ваков тип на настани“, вели директорот на Агенција за филм, Бојан Лазаревски.

Written by Radio Most

Comments

This post currently has no comments.

Leave a Reply


This area can contain widgets, menus, shortcodes and custom content. You can manage it from the Customizer, in the Second layer section.

 

 

 

Newsletter

 • cover play_circle_filled

  RADIO MOST UŽIVO
  RADIO MOST-SVI SMO RAZLIČITI ALI DIJELIMO ISTE VRIJEDNOSTI

 • cover play_circle_filled

  RADIO MOST – MIX RADIO
  MIX RADIO MOST

 • cover play_circle_filled

  BLUES BRIDGE
  BLUES BRIDGE

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play