menu Home chevron_right
MakedonijaRadio Most-Радио МостНовости-Novosti

В среда почнува Оффест

Radio Most | May 30, 2022

Дваесет и првото издание на традиционалниот Офф-фест ќе се одржи од 1 до 4 јуни во Националната опера и балет и МКЦ. На фестивалот годинава ќе има осум концертни настапи и еден документарен филм.

Офф-фест 2022 ќе го отвори извонредниот македонски етно состав Перија, како и маестралниот тандем на две наши исклучителни творечки фигури Добрила и Доријан дуо, со домашна концертна премиера на музичкото ремек-дело, албумот „Апокриф” (SJF Records).

Мајсторството во изведбата на африканската кора што ќе го сподели виртуозниот инструменталист Балаке Сисоко од Мали, во комбинација со рафинираниот пост-тропикализмичен и боса-нова звук на триото на бразилскиот гитарист, пејач, композитор и продуцент Лукас Сантана, создаваат услови за беспрекорно концертно доживување. Фасцинантниот електро-психоделичен музички огномет на колумбиските тропски велемајстори Лос пирањас е еднакво погоден за слушање и за танцување. жВеличенствената моќ и уникатната разновидност на италијанската пејачка ѕвезда Марија Мацота ќе ја пресретне волшебната интерпретација на националниот музички стил на Зелено’ртските острови (Кабо Верде), популарната „морна”, од страна на една од најреномираните уметници што го истражуваат и чуваат ова огромно музичко наследство – Ненси Виеира.

Офф-фест 2022 ќе го заклучи експлозивниот и фуриозен хајлајф фанк на многучлениот афробит колектив Сантрофи од Гана.

Во рамките на фестивалската програма ќе биде прикажан и документарниот филм “The Rumba Kings”, посветен на конгоанската румба.

Извор: МКД.мк

Written by Radio Most

Comments

This post currently has no comments.

Leave a Reply


This area can contain widgets, menus, shortcodes and custom content. You can manage it from the Customizer, in the Second layer section.

 

 

 

Newsletter

 • cover play_circle_filled

  RADIO MOST UŽIVO
  RADIO MOST-SVI SMO RAZLIČITI ALI DIJELIMO ISTE VRIJEDNOSTI

 • cover play_circle_filled

  RADIO MOST – MIX RADIO
  MIX RADIO MOST

 • cover play_circle_filled

  BLUES BRIDGE
  BLUES BRIDGE

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play