menu Home chevron_right

Македонија


Radio Most-Радио МостНовости-Novosti

Наскоро единствен пазар на трудот за граѓаните на Македонија, Албанија и Србија

Radio Most | May 26, 2022

Граѓаните на Македонија, Албанија и Србија, наскоро ќе можат да се вработат во овие земји со идентификациски броеви на Отворен Балкан без дополнителни административни бариери. Издавањето на првите идентификациски картички, кои ќе овозможат слободен пристап до пазарот на труд на Западен Балкан се очекува за време на Самитот Отворен Балкан […]


Radio Most-Радио МостSRBIJAНовости-Novosti

Објављени резултати пописа у Македонији: 1,18 одсто становништва изјаснило се као Срби

Radio Most | March 30, 2022

Данас су објављени резултати пописа у Севернoj Македонији где укупни број пописаних износи 2.097.319 , од чега је 1.836.713 резидентно становништво, а 260.606 нерезидентно становништво. Од резидентног становништва, 58,44 одсто грађана изјаснило се као Македонци, а 24,3 одсто као Албанци, док је проценат укупног становништва, заједно са дијаспором – 54,25 […]


MakedonijaRadio Most-Радио МостНовости-Novosti

Објавени податоците од пописот: Од вкупно попишаните Македонци се 54,25 отсто, Албанци 29,52 отсто

Radio Most | March 30, 2022

Со Пописот се попишани вкупно 2.097.319 лица, од кои 1.836.713 се резидентно население, а 260.606 лица се нерезидентно население. Во Македонија, односно од резидентното население, како Македонци се изјасниле 58,44 отсто од граѓаните, а како Албанци 24,3 отсто, додека процентот од вкупното население, заедно со дијаспората, изнесува – 54,25 отсто […]


MakedonijaPRODUKCIJA MOSTRadio Most-Радио МостНовости-Novosti

Македонија прогласи пет руски дипломати за персона нон грата

Radio Most | March 28, 2022

Денес во просториите на Министерството за надворешни работи на Република С. Македонија беше повикан Амбасадорот на Руската Федерација во земјава, Сергеј Баздникин, кому му беше врачена дипломатска нота, со која петмина вработени во Амбасадата на Руската Федерација се посочени како непожелни во земјава или персона нон грата, соопштуваат од македонското […]


MakedonijaPRODUKCIJA MOSTRadio Most-Радио МостНовости-Novosti

СЕНЗАЦИЈА ВО ПАЛЕРМО: Македонија ја победи Италија, ќе може ли против Португалија за светско првенство?

Radio Most | March 25, 2022

Со голот на Александар Трајковски во последните минути од натпреварот, Македонија ја победи Италија во Палермо и ќе игра против Португалија, меч кој треба да и обезбеди пласман на Македонија на Светското првенство во Катар. Македонија направи сензација среде Палермо, ја победи Италија на нејзин терен и дојде на само […]


Новости-Novosti

Македонија: Нова влада, нов премиер, нови министри

Radio Most | January 17, 2022

Во новата македонска влада на чело со премиерот Димитар Ковачевски има девет нови имиња, додека 11 беа дел од владата на Зоран Заев, во која Ковачевски беше заменик министер за финансии. Македонското Собрание дозна синоќа ја избра новата влада на чело со Димитар Ковачевски, лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ). […]


That's all


This area can contain widgets, menus, shortcodes and custom content. You can manage it from the Customizer, in the Second layer section.

 

 

 

Newsletter

 • cover play_circle_filled

  RADIO MOST UŽIVO
  RADIO MOST-SVI SMO RAZLIČITI ALI DIJELIMO ISTE VRIJEDNOSTI

 • cover play_circle_filled

  RADIO MOST – MIX RADIO
  MIX RADIO MOST

 • cover play_circle_filled

  BLUES BRIDGE
  BLUES BRIDGE

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play