menu Home chevron_right

празник


Најави-NajaveНовости-Novosti

Првиот петок по Велигден е Источен Петок – Балаклија – еве зошто е важен за болните

Radio Most | April 29, 2022

Првиот петок по Велигден се вика Источен Петок – Балаклија. Тој спаѓа во Светлата недела поради што некои го викаат и Светол Петок, а поради тоа што во светлата недела се блажи, може да се сретне и како Благ Петок. Со овој празник, посветен на Пресвета Богородица, и се оддава […]


MakedonijaRadio Most-Радио МостНовости-Novosti

Денес е Благовец – Еве какви се обичаите и верувањата низ Македонија

Radio Most | April 7, 2022

Денес се празнува Свето Благовештение, во народот попознато и како Благовец — христијански празник. Се вбројува во постојаните празници и секогаш е на 7 април. На овој ден Гаврил се јави во архангелска светлина и ѝ рекол на Марија дека е одредена од Бога да го роди Спасителот. Во чест […]


That's all


This area can contain widgets, menus, shortcodes and custom content. You can manage it from the Customizer, in the Second layer section.

 

 

 

Newsletter

 • cover play_circle_filled

  RADIO MOST UŽIVO
  RADIO MOST-SVI SMO RAZLIČITI ALI DIJELIMO ISTE VRIJEDNOSTI

 • cover play_circle_filled

  RADIO MOST – MIX RADIO
  MIX RADIO MOST

 • cover play_circle_filled

  BLUES BRIDGE
  BLUES BRIDGE

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play