menu Home chevron_right

Филхармонија


MakedonijaНајави-NajaveНовости-Novosti

Концерт „Теремин-вокс фантазија” во Филхармонија

Radio Most | April 28, 2022

Во Камерната сала на Филхармонија вечер ќе се одржи концертот „Теремин-вокс фантазија”. Како солистка на теремин ќе настапи Ива Дамјановски, а настапуваат и Маријана Николовска – пијано и Татјана Петрушевска – обоа, Мартин Димитров и Марија Трајковска – виолина, Илза Бафтиари – виола и Паскал Краповски – виолончело. На програмата […]


MakedonijaRadio Most-Радио МостНајави-Najave

„Омаж за Саша Николовски – Ѓумар“, концерт на Оркестарот на Филхармонијата

Radio Most | April 7, 2022

Оркестарот на Филхармонијата денеска во 20 часот ќе го изведе концертот насловен „Омаж за Саша Николовски –Ѓумар“, посветен на големиот македонски диригент. Пред концертот во фоајето на Филхармонија ќе биде отворена и изложба на дела од Саша Николовски – Ѓумар, кој освен диригирањето кое му беше професија, имаше пасија и […]


MakedonijaRadio Most-Радио МостНајави-NajaveНовости-Novosti

„Бојата на басот“ овој четврток во Филхармонија

Radio Most | March 22, 2022

Во 20 часот овој четврток, оркестарот на Филхармонија ќе го одржи концертот „Бојата на басот“ на кој како солист на контрабас ќе настапи Ѓорѓи Цинциевски, а диригент е Сашо Татарчевски. На програмата ќе бидат дела од Стравински, Рота и од македонската композиторка Дарија Андовска. Композицијата „FairVent“ – за гудачки оркестар, […]


That's all


This area can contain widgets, menus, shortcodes and custom content. You can manage it from the Customizer, in the Second layer section.

 

 

 

Newsletter

 • cover play_circle_filled

  RADIO MOST UŽIVO
  RADIO MOST-SVI SMO RAZLIČITI ALI DIJELIMO ISTE VRIJEDNOSTI

 • cover play_circle_filled

  RADIO MOST – MIX RADIO
  MIX RADIO MOST

 • cover play_circle_filled

  BLUES BRIDGE
  BLUES BRIDGE

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play