menu Home chevron_right
MakedonijaRadio Most-Радио МостНајави-Najave

Фестивалот „Здраво млади“ на 3 септември во МКЦ

Radio Most | April 7, 2022

Од денеска се во продажба билетите за 12-то издание на фестивалот на нова музика „Здраво млади”, што ќе се одржи на 3 септември во паркот на Младинскиот културен центар (МКЦ). Од МКЦ за годинешното издание го најавија бендот „Deerhoof”, калифорниската нојз панк група оформени во 1994 година.

„Со над 18 космички албуми кои се истовремено и експериментални и поп, „Deerhoof” отсекогаш трагале по смели приказни и радикални звуци, создавајќи во процесот свој револуционерен јазик за разбирање со публиката. Нивниот албум од 2020 насловен како „Future Teenage Cave Artists”, критичарите го оценија како омниприсутен, илустрација на лична бајковита визија од постапокалиптични мелодии кои одзвонуваат во глава, украсен со крајно невообичаени дигитални методи на снимање. Неговото продолжение „Love-Lore” пак, претставува мозаично љубовно писмо со обработки од песни во живо на артисти како „Parliament”, „Sun Ra”, „Stockhausen”, канализирани во анти-тоталитарни пораки кои го инспирирале бендот, соопштија од тимот на МКЦ.

Инаку, дизајнот кој оваа година ќе го краси фестивалот е дело на македонскиот уметник Гоце Илиевски.

Билетите за овогодишното издание на фестивалот може да се набават онлајн преку „bileti.mkc.mk” или на билетарницата на МКЦ.

Извор: МКД.мк

Written by Radio Most

Comments

This post currently has no comments.

Leave a Reply


This area can contain widgets, menus, shortcodes and custom content. You can manage it from the Customizer, in the Second layer section.

 

 

 

Newsletter

 • cover play_circle_filled

  RADIO MOST UŽIVO
  RADIO MOST-SVI SMO RAZLIČITI ALI DIJELIMO ISTE VRIJEDNOSTI

 • cover play_circle_filled

  RADIO MOST – MIX RADIO
  MIX RADIO MOST

 • cover play_circle_filled

  BLUES BRIDGE
  BLUES BRIDGE

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play