menu Home chevron_right
Новости-Novosti

Во Скопје одбележан „Ден на независноста“ на Црна Гора

admin | May 24, 2021

По повод 15 години од независноста на Црна Гора, вчера, на 21ви Мај во Скопје е одбележан „Денот на независноста“.

Во организацијата на настанот учествуваа: Истражувачкиот црногорски центар, Едукативен центар – Скопје, винарија „Тиквеш“ и „Матица црногорска“.

Денот на независноста на Црна Гора беше прославен како „Авторски ден на црногорскиот писател Драган Радуловиќ“.

Во присуство на авторот, беа промовирани неколку негови дела меѓу кои „Аушвиц кафе“, „Витези на ништавилото“, како и неговите есеи посветени на големите книжевни имиња Његош и Данило Киш.

Промотер на неговите дела беше д-р Соња Стојменска-Елзесер, претседателска на Друштвото на писатели на Македонија, модератор на настанот беше актерот од МНТ Александар Микиќ, а обраќање кон публиката имаше и авторот.

Тимот на Радио „Мост“ присуствуваше на свечениот настан, а идејата за мултикултурно, интеркултурно и мултилингвално балканско радио, беше пречекано со поддршка од страна на присутните на настанот.

Written by admin

Comments

This post currently has no comments.

Leave a Reply


This area can contain widgets, menus, shortcodes and custom content. You can manage it from the Customizer, in the Second layer section.

 

 

 

Newsletter

 • cover play_circle_filled

  RADIO MOST UŽIVO
  RADIO MOST-SVI SMO RAZLIČITI ALI DIJELIMO ISTE VRIJEDNOSTI

 • cover play_circle_filled

  RADIO MOST – MIX RADIO
  MIX RADIO MOST

 • cover play_circle_filled

  BLUES BRIDGE
  BLUES BRIDGE

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play