menu Home chevron_right
MakedonijaPRODUKCIJA MOSTRadio Most-Радио МостНовости-Novosti

Какво нумеролошко значење има вашиот куќен број

Radio Most | March 23, 2022

Сигурно сте слушнале за личен број, кој се добива со додавање на датумот на вашето раѓање, а кој кажува многу за вашата личност. Има и „куќен број“ кој има и нумеролошко значење. Куќниот број е добиен на ист начин како и личниот број, т.е. со собирање на цифрите од бројот на куќата.

На пример, ако вашиот куќен број е 194, би додале 1 + 9 + 4, би добиле 14, а потоа 1 + 4 = 5. Значи, во тој случај вашиот нумеролошки куќен број е 5.

Вашиот домашен број зборува за енергијата на самиот дом. Овој број ни помага да го разбереме карактерот на нашиот животен простор и темите кои можат да се појават за време на нашиот престој во него – објаснува нумерологот и авторка на „Ти си космички код“, Кејтлин Керхарт. Значи, ако живеете во стан 13Б, би користеле само 13, што ви го дава бројот 4 во нумерологијата.

Еве што значи секој од куќните броеви во нумерологијата:

1
Керхарт вели дека овие домови се совршено место за почеток и прифаќање на вашата креативност и независност. „Тоа е одлично место за претприемачите и за оние кои се сами“, вели таа, додавајќи дека ова е дом каде што ќе бидете повеќе фокусирани на себе, па ако сакате партнерство, ова можеби нема да биде вашиот дом.

2
Ако живеете во куќата број два, таа е идеална за врски. Керхарт објаснува дека партнерствата тука цветаат и дека тоа треба да биде многу избалансиран простор на сите фронтови. „Оваа енергија поддржува соработка, емоционално истражување и удобност. Исто така е совршено за луѓето да дојдат и да се соберат со саканите“, додаде таа.

3
Керхарт забележува дека комуникацијата и дружењето се истакнати карактеристики на овие куќи, додавајќи дека оваа вибрација најмногу е поврзана со самоизразувањето. Тоа е и одличен простор за уметници, бидејќи ја поддржува креативноста. Овде ќе има дружење, забави и ексцентрични луѓе“, посочува таа.

4
Според Каерхарт, број четири се однесува на практични и добро втемелени домови, па ако ви треба структура и основа, вие сте на вистинското место. „Ова не е куќа на промени, туку на конзистентност, стабилност и напорна работа“, вели таа, додавајќи дека оваа енергија може да доведе до чувство на „пакување“, затоа не плашете се да создадете малку повеќе енергија во дом со работи како растенија или дизајн инспириран од фенг шуи.

5
Куќата број пет носи промени. Овде сè се менува и можете да очекувате многу авантури, патувања и изненадувања. Овие домови имаат активна енергија, многу разновидност и ги поместуваат границите. „Ќе ве наведат да пробувате нови работи, да имате уникатни искуства, да се соочите со вашите стравови и да научите вредни животни лекции во тој процес“, рече Кејтлин.

6
Шест носи убаво место за основање семејство. Чувствата се топли и пријатни овде, со љубов и исцеление на прво место. „Ќе најдете рамнотежа помеѓу негувањето и кариерата, но можеби ќе ве обземе чувство на должност и одговорност кон вашите најблиски“, вели Кејтлин и ве советува да внимавате да не се преоптоварувате.

7
Ако живеете во домот број седум, можеби сте особено интроспективни или налик на пустиник, вели Керхарт, објаснувајќи дека ова не е дом за гостопримство. „Во ова светилиште, кое е длабоко медитативно и духовно, ќе бидете посветени на себе повеќе од кога било“, додаде таа. Овој дом е добро место за да останете фокусирани на некој проект, како и да одговорите на светиот повик.

8
Бројот осум во нумерологијата е силно поврзан со изобилство, па дури и со богатство. Керхарт вели дека парите и моќта напредуваат во дом со овој број. „Само погрижете се да ги негувате двете области и да ја користите вашата моќ на здрав начин“, советува таа.

9
Според Каерхарт, ова е топол и негувачки дом каде секој се чувствува добредојден. Може да биде и место на завршетоци, имајќи предвид дека девет е поврзан со затворање, завршување и конечност. „Бидејќи бројот на хуманитарци е девет, тука се многу изразени несебичноста, простувањето, сочувството и посветеноста на целта“, додаде таа.

Принципите на нумерологијата можат да се вткаат во многу аспекти од нашите животи, а нашите домови не се исклучок. Иако можеби нема да можете да го промените бројот на вашата куќа, можете да го користите овој водич за да работите со неговата енергија.

Извор: Република.мк

Written by Radio Most

Comments

This post currently has no comments.

Leave a Reply


This area can contain widgets, menus, shortcodes and custom content. You can manage it from the Customizer, in the Second layer section.

 

 

 

Newsletter

 • cover play_circle_filled

  RADIO MOST UŽIVO
  RADIO MOST-SVI SMO RAZLIČITI ALI DIJELIMO ISTE VRIJEDNOSTI

 • cover play_circle_filled

  RADIO MOST – MIX RADIO
  MIX RADIO MOST

 • cover play_circle_filled

  BLUES BRIDGE
  BLUES BRIDGE

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play