menu Home chevron_right
MakedonijaНајави-NajaveНовости-Novosti

Концерт „Теремин-вокс фантазија” во Филхармонија

Radio Most | April 28, 2022

Во Камерната сала на Филхармонија вечер ќе се одржи концертот „Теремин-вокс фантазија”. Како солистка на теремин ќе настапи Ива Дамјановски, а настапуваат и Маријана Николовска – пијано и Татјана Петрушевска – обоа, Мартин Димитров и Марија Трајковска – виолина, Илза Бафтиари – виола и Паскал Краповски – виолончело.

На програмата се дела од Б. Мартину, К. Ајк и М. Јовановска.

Ива Дамјановски е дипломиран пијанист на Факултетот за музичка уметност при УКИМ. Моментално е студент на катедрата за Музикологија, на Универзитетот „Università di Trento”, како и на катедрата по Музичка интерпретација и композиција на Факултетот за музичка уметност при УКИМ – Скопје во класата на прoф. Марија Ѓошевска.

Добитник е на наградата на УКИМ за најдобро дипломиран студент на Факултетот за музичка уметност во учебната 2018/2019 година.

Во 2021 го реализира и својот солистички концертен проект „Аs we danced we gave substance to shadows”, на кој првпат настапува, покрај пијано програмата и со изведба на теремин. Добитник е на наградата „Игор Исаковски” за најдобар дебитантски поетски ракопис во 2017 г. за стихозбирката „Тие” (2017, Блесок), кој го добива своето второ и дополнето издание во 2019 г. (ПНВ Публикации).

Written by Radio Most

Comments

This post currently has no comments.

Leave a Reply


This area can contain widgets, menus, shortcodes and custom content. You can manage it from the Customizer, in the Second layer section.

 

 

 

Newsletter

 • cover play_circle_filled

  RADIO MOST UŽIVO
  RADIO MOST-SVI SMO RAZLIČITI ALI DIJELIMO ISTE VRIJEDNOSTI

 • cover play_circle_filled

  RADIO MOST – MIX RADIO
  MIX RADIO MOST

 • cover play_circle_filled

  BLUES BRIDGE
  BLUES BRIDGE

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play